T

Thunder

Guest
Bilgisayar ve internet kullanımının biraz daha ötesine geçip araştıran, yaşadığı sorunları kendiliğinden çözmeye çalışan kullanıcıların fazlaca adını duyduğu port, yüzlerce teknik bilgisayar teriminden yalnızca birisidir. Teknik anlamda pek çok değişik alanda kullanılacak olan bu kelimenin en yaygın olduğu kısım ise bilgisayar ağları.

Port, fiziksel ve sanal olarak ikiye ayrılmaktadır. Port kelimesinin ne anlama geldiğini bilmenin beraberinde ne işe yaradığından ve hangi türlere bölündüğünden haberdar olmak gerekmektedir. Bu yazımızda port nedir, ne değildir göreceğiz ve portun bilgisayar ağlarındaki öneminden söz edeceğiz.

Port nedir?
7

Tüm bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurabilmesi için IP adresleri bulunmaktadır. IP adresleri, portlara bölünerek sanal veri yolu oluştururlar. Sözlük anlamı “liman” olan port, bilgisayar ağlarında “köprü” olarak bilinmektedir. Port, bilgisayarlar arasındaki veri alışverişinin önemli bir üyesidir.

Veri alışverişini numaralar üzerinden yapan port, aynı anda pek çok işlemi yapmak için 0’dan başlayıp 65535’e kadar değerlere bölünür. Bu bağlamda ise port, TCP ve UDP olmak üzere 2 tipe ayrılır.

TCP nedir?
8

TCP (Transmission Control Protocol), Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan bir protokoldür. Bilgisayarlar arasındaki temel iletişimin problemsiz bir biçimde gerçekleşmesinde görev alan TCP, veri alışverişinde veri bütünlüğünü sağlamanın beraberinde kimlik doğrulaması da yapabilmektedir. TCP’nin oluşturulma nedeni de bilgisayarlar arası iletişimdeki kayıpları engellemektir. Günümüzde HTTP, HTTPS, POP3, SSH, SMTP, TELNET ve FTP gibi protokollerin veri alışverişini TCP yapmaktadır.

UDP nedir?
9

UDP (User Datagram Protocol), esasen TCP’nin bir alternatifi olarak anlatılabilir. TCP’den daha hızlı bir sözleşme olan UDP, ses ve video gönderiminde kullanılır. TCP’den hızlı olma nedeni ise TCP’nin veri bütünlüğünden ve kimlik doğrulamasından sorumlu olmasıdır.

UDP, TCP’nin tam tersine veri bütünlüğünden ve güvenliğinden sorumlu değildir. Bu da UDP’nin TCP’den daha az güvenilir olması manasına gelmektedir. TCP, veri paketlerini sırayla gönderirken UDP’nin paket gönderim yöntemi akış sistemi ile göndermektir.

Port ne işe yarar?

10

En temel işlevi veri alışverişi sağlamak olan port, bir numara sistemine sahiptir. Her bilgisayar bir IP adresine sahiptir ve her IP adresi portlara bölünmektedir. Bu da her IP adresinin aynı anda birden fazla amaçla veri alışverişi yapabilmesine yardımcı olmaktadır.

Bilgisayar üstündeki her program belli bir numaradaki portu kullanır. Bu da kullanıcıların bir internet sitesini ziyaret ederken aynı anda e-postalarını kontrol edebilmesine yol açmaktadır. Port kavramının sözlük anlamındaki “liman” kelimesinden ziyade “köprü” olarak tanımlanmasının nedeni de tam olarak budur.

Port Yönlendirme nedir?
11

Port Yönlendirme, bir bilgisayarın veya cihazın IP’sindeki veri alışverişini durdurmak veya değişik bir yöne çevirmektir. Port Yönlendirme, IP adresini korumak için de güvenli bir yöntemdir. Farklı amaçlar için kullanılabilen bu yönlendirmenin bazı çeşitleri bulunur.

Port Yönlendirme çeşitleri nelerdir?
  • Yerel Port Yönlendirme
  • Uzak Port Yönlendirme
  • Dinamik Port Yönlendirme
127

Yerel Port Yönlendirme:

Yerel port yönlendirme, port yönlendirmenin kullanılacak olan en yaygın formudur ki o bilgisayarınızda çalışan istemci uygulamasından veriyi güvenle yönlendirir. Kullanıcının, güvenli bir tünel üzerinden diğer bir sunucuya bağlanmasına olanak verir ve bilgi ve veriyi belirli bir varış noktasına ya da porta gönderir. Belirli sayfaları engelleyen güvenlik duvarları, yerel port yönlendirmesi kullanıldığında, atlatılabilir.

Uzak Port Yönlendirme:

Uzaktaki bir sunucuda bulunan herkezin tek bir TCP protokolüne bağlanmasına olanak sağlamayı başaran bu yönlendirme türü, bir WEB sunucusuna uzaktan bağlantı sağlama konusunda biçilmiş kaftandır.

Dinamik Port Yönlendirme:

Yerel olan yönlendirme yönteminin tam tersine en az tercih edilen yönlendirme türü olan Dinamik Port Yönlendirme, güvenlik duvarı engelini aşmanın diğer bir yoludur. Bir aracı etiketiyle çalışan bu yönlendirme, herkese açık bir ağdaki kullanıcıların güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılıyor.
 
Üst