PHP Programlama Nedir?

Impossible

Administrator
Yönetici
Administrator
PHP Programlama nedir?
PHP programlama nedir? En basit haliyle PHP bir programlama dilidir. Oldukça yaygın olarak kullanılan bir dildir ve web geliştirmeyle ilgilenen herkes için büyük bir cazibe olan HTML'ye gömülebilir. Çok sayıda komut içeren HTML'nin uzun olabildiği yerlerde, PHP sayfaları gömülü kod içeren HTML içerir ve bu da yönetimi çok daha kolay hale getirir.

PHP, kendi başına kafa karıştırıcı olan Hypertext Preprocessor anlamına gelir. Aslında göründüğü kadar karmaşık değil - temel bir HTML anlayışınız varsa, PHP'yi öğrenmek oldukça kolay olacaktır. Çıktı oluşturmak için veri toplamanıza, işlemenize ve kullanmanıza olanak tanır - temelde tüm sayfalarınızla etkileşim kurmanıza olanak tanır.

5

O halde neden PHP'yi JavaScript yerine seçmelisiniz? İkisi arasındaki temel fark, JavaScript ile istemcide (örneğin tarayıcınız) çalışırken PHP, sunucunuzda çalışır ve daha sonra istemciye gönderilen HTML üretir.

PHP ne yapabilir? Peki, herhangi bir şey; ancak kullanıldığı üç ana alan vardır:
  • Sunucu tarafı komut dosyası - PHP için ana alan. Evde pratik yapan bir amatörseniz, bunu yapmanın yolu budur.
  • Komut satırı komut dosyası oluşturma - cron veya Görev Zamanlayıcı kullanılarak yapılan komut dosyaları için idealdir. Ayrıca basit metin işleme için harika.
  • Masaüstü uygulamaları yazma - PHP, masaüstü uygulamaları oluşturmak için muhtemelen en iyi dil değildir, ancak gelişmiş web geliştiricisi için size rakiplerinden çok daha fazla seçenek sunar.
PHP için ihtiyacınız olan şey genellikle masaüstünüzde olacaktır. Tüm büyük işletim sistemlerinde (birkaç isim vermek gerekirse Linux, Windows ve Mac OS X) kullanılabilir. PHP ayrıca en çok kullanılan sunucuların çoğunu destekler, yani kullanmaya karar verirseniz seçme lüksüne sahip olursunuz.
Kuşkusuz, PHP ile ilgili en iyi şey, tecrübeli bir profesyonelin isteyebileceği tüm gelişmiş özelliklere sahipken, yeni başlayanlar için kolayca öğrenilebilmesidir. PHP'nin yetenekleri HTML ile de sınırlı değildir - bir görüntüden flash filmlere kadar her şeyi üretebilirsiniz.
 
Üst